Stwórz landing page w sekundy i bez projektowania
To musisz wiedzieć, zanim odpalisz swoją stronę – odpowiedzi na palące pytania

To musisz wiedzieć, zanim odpalisz swoją stronę

07.02.2024   |   6 minut   |   Karolina Piontke

Jest dynamicznie – pomysły piętrzą się w głowie i trzeba testować, a czasu jest mało. Jeśli startujesz właśnie ze swoim nowym projektem, na pewno zastanawiasz się nad stworzeniem dedykowanej jemu strony.  Pojawia się jednak pytanie: czy jest Ci to w ogóle potrzebne i czy warto tracić czas na jej budowę? Czy landing page daje jakiekolwiek przewagi rynkowe? Przecież w 2024 roku wystarczy fanpage na facebooku, kanał tiktok i tam promocja swoich działań. Prawda? 🤔 

Nic bardziej mylnego!  

Istnieje kilka bardzo istotnych powodów, dla których warto zainwestować w landing page w obecnych czasach, liczne zalety w porównaniu do socialmediowego fanpage’a i jedno bardzo istotne pytanie: dlaczego należy budować swoją społeczność od pierwszego dnia działań online? 

Dla uproszczenia nawigacji, poniżej pigułka i spis treści – który ułatwi Ci wracane do interesujących punktów.

Sociale są potrzebne, ale strona to wizytówka.

Po pierwsze (i najważniejsze), strona internetowa to Twoja wizytówka w sieci. Od pierwszej chwili posiadania własnego landing page, rysujesz swój pomysł jako bardziej serio, jako coś poważnego – coś prawdziwego. To tam możesz zaprezentować swoją ofertę, misję, wartości i historię firmy. To tam możesz zbudować zaufanie do swojej marki i pokazać się jako ekspert w swojej dziedzinie. Wreszcie, to tam możesz zbierać dane o nich i dostosowywać swoją ofertę do ich potrzeb. 

 

Dobrze zbudowany landing – taki, który jest atrakcyjny wizualnie i posiadający dokładnie te treści, których poszukuje odwiedzający – to potężne narzędzie marketingowe. Nie tylko pokazujesz, że traktujesz projekt serio, ale budujesz też własną tubę, przez którą możesz bez wysiłku pozyskiwać obserwujących.

 

Rzecz jasna „bez wysiłku” jest tu użyte nad wyraz – działania marketingowe i tak będą Cię czekały. Jednak ustrzeżesz się przed opowiadaniem w kółko tego samego: przekierujesz ludzi na swoją stronę a następnie dasz im czas na zapoznanie się z ideą. Zbliży Cię to do osiągnięcia celu i zbuduje relację trwalszą, niż tysiące lajków na social mediach, z których często (niestety) niewiele przekłada się na realny rozwój. 

Możesz traktować landing page jako swoiste CV projektu – wypunktowujesz to co najważniejsze, ubierasz to w ładną oprawę i puszczasz w świat, w celu budowy społeczności. 

NOTE: W oniland przeanalizowaliśmy dziesiątki najlepiej konwertujących landingów i na tej analizie oparliśmy nasze projekty – są więc one wynikiem naszej praktycznej wiedzy i badań. Pozwala Ci to stworzyć doskonale skrojoną stronę pod potrzeby Twojego projektu.

Pozyskiwanie leadów, kolejny krok w konwersji, budowa społeczności.

No właśnie – społeczności. Budując projekt powinieneś pomyśleć i zadbać o swoje miejsce w Internecie, którym będzie właśnie landing. Strona internetowa stanie się Twoim narzędziem do pozyskiwania nowych klientów, obserwujących czy fanów (w zależności, jaki będzie Twój cel). Dzięki niej będziesz widoczny w wyszukiwarkach internetowych, a także zyskasz możliwość wykorzystywania różnych technik marketingowych, takich jak SEO, content marketing czy social media marketing – które wzmocnisz dobrym formularzem do email marketingu. 

 

Z osobami, które odwiedzą Twoją stronę możesz budować dużo silniejszą relację, niż z osobami wyłącznie reagującymi na treści na mediach społecznościowych. Nie tylko dlatego, że odwiedzający już z założenia są bardziej zaangażowani w Twój projekt i szukają bliższych interakcji i treści, ale też dlatego, że możesz zdobyć bezpośredni kontakt do nich – adres mailowy. 

 

Dzięki własnemu landingowi możesz więc zbudować lejek dystrybucji treści oparty o newslettera lub inną formę email marketingu. Obecnie jest to jedna z najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych (również przez duże firmy i osoby znane) form zacieśniania relacji z fanami. Możesz tworzyć ekskluzywne treści, możesz informować o planach na projekt, kampanii crowdfundingowej lub zdecydować się na monetyzację swojej wiedzy. Wszystko jednak zaczyna się od pozyskania adresu – a do tego prowadzi dobrze zaprojektowana i odpowiednio ubrana w treści strona z formularzem. 

Analityka i lepsze zrozumienie odbiorców.

Nie mniej ważna jest możliwość śledzenia skuteczności swoich działań marketingowych i mierzenia zwrotu z inwestycji. To dzięki temu możesz zwielokrotnić swoje dotarcie – zacieśniając i doprecyzowując grupę swoich odbiorców. 

 

Każdy, kto szuka czegoś w Internecie, każdy, kto odwiedza strony o podobnej tematyce co Twoja – zostawia niewielki ślad. Idąc po tych śladach zyskujesz możliwość poszerzenia grupy swoich fanów, zmotywować nowe, dotychczas nieznające Cię osoby, do dołączenia do Twojej listy mailingowej – a to już dobra droga do zasilenia rozwoju projektu. 

 

Tych kilka elementów będzie więc podstawą dalszych działań i to Ty zdecydujesz, w którym kierunku pokierujesz swój pomysł. Ciągle rosnąca społeczność da Ci jednak odpowiedni zasób wiedzy odnośnie swoich oczekiwań i zainteresowania. 

Przewaga konkurencyjna.

To natomiast będzie stanowić Twoją przewagę – bo tym właśnie stanie się Twoja strona internetowa: przewagą nad konkurencją. Nie każda firma ma własną stronę internetową, a jeśli ma, to nie zawsze jest ona atrakcyjna, funkcjonalna i aktualna. Nie każdy startup ma stronę – bo “przecież będzie na nią czas”, a nigdy go nie ma. Nie każda kampania crowdfundingowa czy szkolenie mają dedykowane landingi – nie każda… tylko te odnoszące sukces. 

 

Tworząc własną stronę – a możesz to zrobić w kilka minut dzięki ankiecie – wyróżnisz się na tle innych i zyskasz przewagę konkurencyjną nad podobnymi, niekiedy nawet większymi graczami. Pokażesz, że jesteś nowoczesny, profesjonalny i dbasz o jakość swoich usług, produkt czy pomysł. 

 

Strona to wyróżnik, to drogowskaz, który zachęci ludzi do interakcji. W większości projektów marketingowych, tworzeniu lejków sprzedażowych czy budowaniu widowni na event lub szkolenie, jest to też jeden z pierwszych podejmowanych kroków. Dobra, ładna i informatywna strona to dziś podstawa działań w Internecie. 

Podsumowanie

Jak więc widzisz, wartości posiadania własnej strony internetowej dla swojej firmy, startupu czy marki własnej są ogromne. Nie tylko zwiększasz swoją widoczność i rozpoznawalność w sieci, ale też poprawisz swój wizerunek i podkręcasz sprzedaż. Czy czasochłonne? Często tak. Czy wymagające nauki wielu narzędzi? Niekiedy. Czy potrzebne? Niezbędne! Nie ma więc co zwlekać! Zainwestuj kilka minut i zbuduj swoją stronę internetową już teraz. Wystarczy, że wybierzesz szablon, który odpowiada Twoim gustom, odpowiesz na kilka pytań – a resztę zrobimy za Ciebie! Działaj bez ograniczeń i rozwijaj swój projekt!